גמילה מסמים

מהם הגורמים שמשפיעים על תהליך גמילה מסמים?

ניקוי רעלים מסמים הוא תהליך שבו הגוף מתנקה מהרעלים הנגרמים על ידי תרופות, סמים, אלכוהול או חומרים ממכרים ומזיקים אחרים. אם ככה, מהם הגורמים שמשפיעים על הצלחת התהליך של גמילה מסמים וטיפול בהתמכרות? המשיכו לקרוא. 
תהליך ניקוי הרעלים של סמים הוא תהליך מורכב הכולל גורמים רבים. ומטבע הדברים, משך וחומרת תסמיני הגמילה תלויים בסוג ובכמות הסמים, משך הזמן שבו נעשה בהם שימוש, חילוף החומרים של האדם, גילו, מצבו הבריאותי, הנפשי ועוד. ניתן להפחית את חומרת תסמיני הגמילה מסמים עם טיפול תרופתי, אך לא תמיד הדבר נחוץ במקרים קלים וכן מצריך כמובן ייעוץ רפואי.
הגורמים המשפיעים על תהליך גמילה מסמים
- סוג התרופה או הסם שבשימוש.
- משך השימוש בסמים או תרופות. 
- תדירות השימוש בסמים.
- הגיל של האדם המשתמש בסמים (ככל שאדם מבוגר יותר, כך הוא פחות מסוגל לייצר אנזימים המפרקים רעלים). 
- מצבם הבריאותי הפיזי הרגשי והנפשי של הנגמלים 
- תחלואות בריאותיות אחרות שיכולות להיות קיימות אצל הנגמל (למשל, אם לאדם יש בעיות בכבד או בכליות, יכולתו לפרק רעלים תיפגע).
- המערכת האנושית והמרקם האנושי שמקיפים את הנגמל – עד כמה יתמכו בגמילה.
- סוג התזונה במהלך גמילה מסמים (תזונה עשירה בחלבון וירקות תעזור בניקוי רעלים מסמים). 
- פעילות גופנית (פעילות גופנית סדירה תעזור בסילוק רעלים מהגוף). 
טיפול תרופתי במהלך גמילה – גורם שמשפיע לחיוב?
חלק האנשים מתחילים בטיפול SSRI כאשר הם רוצים להיגמל מסמים, מכיוון שתרופות נוגדות דיכאון אלו עוזרות להם להרגיש טוב יותר על ידי הגברת רמות הסרוטונין במוחם. עם זאת, תרופות מסוג SSRI אינן מומלצות במהלך גמילה מכל סוגי הסמים, מכיוון שהתרופות האלו עלולות להוביל בחלק מהמקרים לחיזוק תסמיני הגמילה. 
טיפול SSRI אכן יכול להיות מומלץ במהלך גמילה מסמים, כאשר הוא ניתן בצורה הנכונה ובעיתוי הנכון, למשך התקופה הנכונה. בסופו של דבר, לפעמים תרופות נוגדות דיכאון יכולות לעזור לאנשים עם גמילה מסמים.
מדוע חלק מהנגמלים חוששים מטיפול SSRI? 
יש אנשים המאמינים כי יש להימנע מטיפול ב-SSRI במהלך גמילה מסמים, משום שהם חושבים שטיפול ב-SSRI יאריך את תקופת הגמילה, ויחמיר את תסמיני הגמילה. עם זאת, זה לא נכון עבור כל אדם ועבור כל מקרה של גמילה מסמים. אנשים מסוימים עשויים לחוות דווקא ירידה בתסמינים על ידי נטילת SSRIs במהלך ניקוי הרעלים שלהם, ככה שחשוב לקבל ייעוץ רפואי, טיפולי ושיקומי כדי להבין את הטיפול נכון לכם. 


כל הזכויות שמורות