תורת חיים • הגרפ"ח זעק בפורים : "המשיח בפתח"
 הסיפורים המצמררים • הישועות •  ורוח הקודש של הגרח"פ • במלאות שבעה לפטירתו של זקן ראשי הישיבות  אנו מציגים בפניכם לקט סיפורים שנחשפים
1עולם התורה התעטף באבל בליל יום ג' עם היוודע דבר פטירתו של זקן ראשי הישיבות הגאון הגדול רבי  חיים פנחס שיינברג.רבבות ליוו את הגרפ"ח למנוחת עולמים בבית העלמין בהר הזיתים שם נטמן .

 (נולד כ"ז באלול תר"ע, 1910 בפולין) הוא ראש ישיבת תורה אור ורבה של קרית מטרסדורף בירושלים, חבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. 

נולד ב-1910 בפולין לרבי יעקב יצחק ויוספה. בגיל תשע הוא עבר לארצות הברית. למד בישיבת הרב יעקב יוסףעד גיל 14. אחר כך למד בישיבת "בית מדרש לרבנים", ובישיבת רבינו יצחק אלחנן. למד אצל הרב משה סולובייצ'יק והרב שמעון שקופ (שגר בניו יורק במשך תקופה קצרה). קיבל סמיכה לרבנות מהרב ברוך בער לייבוביץ.

לאחר נישואיו בגיל 19 עם  הרבנית באשע , בתו של הגאון רב יעקב יוסף הרמן למד בישיבת מיר במשך חמש שנים. בשנת תשי"א הוציא את ספרו 'טבעת החושן' על שולחן ערוך חלק חושן משפט.
או אז- עבר לישראל וייסד את ישיבתו 'תורה אור' בקריית מטרסדורף.

הרב שיינברג היה ישוב ספון בביתו ושקוע בים התורה,  ידוע היה כעטור בתפילין במשך כל היום, והתפרסם גם בשל לבישת ציציות רבות (מעל 50) סוד לבישת הציציות לא התגלה עד היום הזה, ונשמר בסוד כמוס בין בני הבית – לימים ששאלוהו מדוע הוא עוטה עליו גופו מספר כה רב של טליתות- השיב :"זה מוסיף במצוות" .

הקומה השישית

הכניסה לבית ברחוב פנים מאירות 2 בשכונת מטרסדוף בירושלים כוסתה בשחור לבן . השכונה התעטפה באבל לאות יגון.  קירות בנין המגורים בן שש הקומות, מכוסים במודעות לבנות  המבשרות על הסתלקותו של זקן ראשי הישיבות .

אנו מטפסים ועולים במעלה המדרגות שבו עלתה הדמות המלאכית  במשך 101 שנות חיו . על הדרך אנו פוגשים  שכן   שמספר  על דאגתו של הגרפ"ח לכל פרט ופרט,  הוא היה נוהג לשאול  אותי תדיר  "אכלת משהו  היום, הכול בסדר". כך היה דרכו והנהגתו של זקן ראשי הישיבות .

אנו סרים פנימה אל הקודש,  אנו בוחנים את הבית הצנוע,  ארון הספרים העתיק ממלא את חלל החדר הישן, על קירות הבית מתנוססות תמונותיהם של גדולי עולם, מוריו ורבותיו, במרכז החדר יושב בנו יחידו שמונה לממשיך  דרכו  הגאון רבי שמחה שיינברג מסביבו ראשי ישיבות ורבנים שבאים לנחם, הגר"א הלל שהיה בקשרי עבותות עם הגרפ"ח מספר על דרך הנהגתו, "יצא לי לראות במו  עיני" מספר הרב הלל  לסובבים,  " על מנת  שיוכל לשקוד  בלימוד התורה הקדושה - הוא היה יושב עם כפית גדולה ולוגם מהמרק בזריזות  בכדי שיוכל להמשיך ללמוד".

 בנקודה הנוכחית  מתערב אחד הנכדים ומספר כי חתנו של הגרי"ש  אלישיב רבי יצחק זילברשטיין סיפר בשעתו.  הגר"י זלברשטין  עלה לשוחח עמו בדבר הלכה,  הוא סר לקודש והתפעם למראה  הנגלה לנגד עינו : הגרפ"ח ישב  ועיין בגמרא המונחת על ידו  האחת  ותוך כדי המשיך  בידו השנייה לאחוז  את הכפית הגדולה",סיפר , " כך זה נמשך, דקות ארוכות היה שקוע בהוויות אבי ורבא ולא שם ליבו לכך שסיים ללגום את המרק... ".
דרך הנהגתו היה  לנצל כל רגע פנוי ללימוד -  "הוא היה משתמש עם סבון נוזלי מפני שחשב כי סבון נוזלי ניתן לחסוך עוד מספר שניות  ללימוד התורה הקדושה, את העניבות והסרוכים ביקש שיקשרו לו מפני שלא יצטרך לבזבז זמן מיותר ".
 הבן הגאון ר' שמחה מספר שנסע במטוס עמו וכל הדרך ישב ולמד מסכת נדה, זוהי  המסכת האהובה על הגרפ"ח, אותה ישב ולמד כל עת –   הגרפ"ח ירד מכבש המטוס עם הגמרא בידו ותוך כדי שהוא מדלג על גרם המדרגות הוסיף לשקוע בימה של תורה.

לכתך אחרי במדבר בארץ לא זרועה  

 אחד המקורבים מוסיף ומספר בערגה:  "  לאחר נישואיו בגיל 19 עם הרבנית  הם נדדו לפולין , בדרך הוא פיזם את השיר האהוב על הראש ישיבה , "כה אמר ה' זכרתי לך חסד נעוריך אהבת כלולותיך, לכתך אחרי במדבר",   שירדו מאמריקה למיר הם ויתרו על כל הגשמיות, שם  בעיירה במיר  בפולין, לא היה חשמל, לא היה מים, הרבנית הפעילה את המגהץ וכל העירייה הוחשכה , "זה לכתך אחרי במדבר בארץ לא זרועה"  אמר הראש ישיבה ....

הגרפ"ח ישב ושקד על לימוד התורה בעירייה מיר שבפולין, בחודשי החורף  המושלגים  היה יורד שלג שכיסה  את פולין בלבן , באחד הימים החורפים  ירד שלג כבד. האברכים בכולל שבו למד נותרו ספונים בבתיהם , רק אברך אחד יצא מהבית. למרות השלג הכבד.  ר' יחזקל'  לוינשטין עמד בפתח הבית מדרש , והוא  רואה אברך  שיושב על תלמודו, "איך קוראים לך" שאל, "חיים פנחס", השיב האברך הצנום, "ומה אתה עושה פה ביום כה חורפי שבחוץ משתוללת סערת שלגים. ?  שאל ר' חזקל'  "צריך ללמוד, יש כולל" השיב הגרפ"ח, ושב לתלמודו .....
המנחמים יוצאים ונכנסים אל סלון הבית והסיפורים על גדלותו מוסיפים לזלוג החוצה מפי המקורבים, "הוא  היה – מתמיד עצום ואת עינו  הוא לא הסיר מהגמרא" ,מספרים.  בנו של הגר"ב אבא שאול נכנס ומספר  לבנו ר' שמחה על האות אחרונה בספר תורה שאותו כתב לפני מספר שבועות, ר' שמחה מספר לו על היציאת נשמה , "הוא שכב וילון מול וילון מול הגרי"ש אלישיב ", אמר : "הנשמה סירבה לצאת, במשך שעה ארוכה לאחר שפורסם על פטירתו קוצב הלב שלו  הוסיף לפעום,   רק ב-11:40 הגרפ"ח נפח את נשמתו הטהורה ליוצרה, המשב"ק  מתערב בשיחה ומוסיף: " בכ"ז אדר הוא נפטר בכז' אלול היום הולדת שלו כמניין ז"ך, ספרנו את מספר השעות בו שהה בבית החולים 101 שעות  כמניין שנות חיו  "..    
 
 בשיחה לתלמידי הישיבה הוא היה  נוהג לעורר אותם  על כך שצריך להזיע בלימוד בכדי לצאת גדול בתורה, "אני, תיאר -  בגיל 14 מידי מוצ"ש הייתי מחלק עיתונים ומוכר פרחים לצרכי פרנסה ", אמר  הגרפ"ח לתלמידים: "  הכל השתנה שבאחד הימים  ישבתי והזעתי על רש"י בגמרא בבא קמא  דף ד' ,חשתי במתיקות של התורה או אז הבנתי כי הכול הבל הבלים.  "אתם רואים את הרש"י הזה" הצביע. ?,מזה   גדלתי ויצאתי  ראש ישיבה!,נהג לספר לתלמידו . "הסוד הוא פשוט", הטעים ,  ע.מ.ל... רק עמל בתורה לשבת להזיע על התו"ס.
 שנתיים לאחר מכן, בגיל 16 וחצי  זכה  לסיים את  הש"ס, ובגיל 18 זכה לסמיכה מר' ברוך בער...

אנו בוחנים את  הדירה,  והמשמשים בקודש מפנים אותנו לעבר ארון  הקודש בו היה שוכן ספר התורה – בצד  עומדים סדורים חמשה חומשי תורה  והסידור המיוחד שהודפס במיוחד בשביל הגרפ"ח עליו מתנוסס הכיתוב  'סידור מרן הגרפ"ח שיינברג'.

אנו פותחים את הסידור, וסימני דמעות שזלגו מעינו חקוקות על הסידור, "במודים הוא היה מרבה לבכות", מספר מקורב  הבית ר' אברהם שטרן ,  ומפנה אותנו לעבר  שטר התנאים  ההיסטורי של הגרפ"ח עליו חתומים  גדולי עולם וביניהם הרב  סולבציק ועוד שורה ארוכה של גדולי עולם שהיו בחתונת העילוי, בתנאים כתבו עליו: "הרב החריף" ....  

רוח הקודש- מתוך גרונו

אחד ממקורבי הבית מספר לנו על הדמות המלאכית שהייתה מנותקת מכל העולם וממה שמסביב , סיפור מצמרר שמספרים בני הבית  לאחר חג החנוכה עת נכנסו למעונו של רה"י הגרח"פ שיינברג מס' ראשי ישיבות להתייעצות,לפתע תוך כדי דיבור עם בנו ר' שמחה.,זועק הגרח"פ ממעמקי ליבו "נכנס צלם לבנין " כך מס' פעמים שב הגרח"פ לתדהמת בני הבית .

בני הבית חשבו שמה נטרפה דעתו עליו וחששו לשלומו, אלא שדקה לאחר מכן נשמעים נקישות בדלת ואז שוב זועק הגרח"פ "נכנס צלם לבית" .
בעוד הם מדברים, נכנס אל הקודש פנימה אחד הגבירים הגדולים כאשר הוא ניגש ללחוץ את ידו של מרן מסתובב הגרח"פ ומסרב ללחוץ את ידו ,וכשמביטים לעברו הבחינו הבית על צווארו של הגביר מתנוססת שרשרת עם צלב תלוי שם,או אז הבינו כי רוח הקודש שורה בביתם ונחרדו לנוכח המראה..

סיפור נוסף  מספר לנו האחיין לבית שיינברג סיפור ברוח דומה. בחורה יהודית שהתגוררה באמריקה   עמדה להינשא לגוי רח"ל . בני משפחתה ניסו להניע אותה ודיברו על ליבה, אך היא בשלה. בצר להם אמר לה אביה שתעלה לגרפ"ח שיינברג ותדבר עמו.  הבת לא התעקשה יתר על המידה וטיפסה שש קומות ונכנסה אל הקודש פנימה, כעבור דקות  היא יצאה מהחדר  ופרצה בבכי היסטרי וסירבה להירגע. כעבור דקות,גוללה בפניהם את אשר אירע, "נכנסתי לחדר של הראש הישיבה.  הוא ישב ושקע בלימוד,לצדו ישבה הרבנית, הבחורה עוד לא פצתה את פיה,  ולפתע  הרים  את ראשו ושאל: "אבל למה עם גוי?" הבחורה לא התאפקה  ופרצה בבכי מר תוך שהיא מבטיחה לרבנית  כי תבטל את החתונה, ואכן כך היה...

מעשה שהיה כאשר נסע לחתונת של בן משפחתו  באמריקה והיו בני משפחתו עמו בדרך לשדה התעופה, בדרך נוצרו פקקים, התלמידים אמרו  לגרפ"ח: "הראש ישיבה, נפספס את הטיסה"  הראש ישיבה ישב ברכב רגוע ושליו  עם הגמרא בידו והפטיר: "כל מן דעביד רחמנא לטב עביד" , שהגיעו לשדה התעופה פספסו את הטיסה  ובמידה והיו  מפספסים את הטיסה הבאה לא היו מספיקים להגיע לחתונה, והדאגה על פניהם של בני המשפחה ניכרה  ושוב פנו לראש ישיבה ואמרו, "הראש ישיבה , צריך 10 מקומות  -  הראשי ישיבה בשלו "כל מן דעביד" –  שהגיעו למטוס  גילו כי נותר מקום פנוי ל- 40 אנשים נוספים ...

באחד השמחות של התלמידים  נוצר ויכוח  בין בעלי השמחה   מי יארח את הגרפ"ח –  ששני הניצים טוענים לצדקתם, הגרפ"ח עמד בסמוך ואמר  כי הוא  לא יישאר , לאחר מכן  אמר למקורביו  " איפה שיש מחלוקת, אני בורח"..

מועצת גדולי התורה

אנו שואלים את בני הבית על חלקו במועצת גדולי התורה ועל השפעתו בקבלת ההחלטות והם משיבים בחיוך – הוא לא מעורה כלל וכלל בתחום הפוליטי,  "יתרה מכך" הם מציינים כי הגרא"מ שך זצקו"ל ביקש ממנו באופן אישי להצטרף למועצת גדולי התורה ,אך הוא סירב בשום פנים ואופן, הגרא"מ שך לא ויתר והודיע לו: "כי במידה והוא לא נכנס למועצת הוא מבטל את המועצת ".
ומה בפועל הוא עשה במועצת? אנו שואלים, והם משיבים: " הוא ישב ולמד לצדו של הגרא"מ שך ויחד הם שוחחו בלימוד "....  
ישועות

לבית ברחוב פנים מאירות  2 היו נוהרים רבים שבאו להתברך מפי זקן ראשי הישיבות – ולבקש עצה ישועה – סנדי הגבאי  המיתולוגי שמשמשו בקודש, מתקשה לדבר.  לאחר ההלוויה הוא שאל- " מי לוקח את הראש  הישיבה", המקורבים השיבו לו כי הראש הישיבה איננו, הוא מתקשה לעכל, אך עת יושב סנדי שחליפתו קרועה לגזרים ועינו מפויחות ומספר לבנו ממשיך דרכו על הישועות ועל שפקד עקרות , " נכנסו לפה  זוג עם דמעות בעיניים וביקשו ישועה ,"28 שנים אין לנו ילדים  ישמנו את כל  הסגולות אך לצערנו  פרי בטן,  אין . "הראש ישיבה שאל ומה אומר הרופא" ,?הבעל ענה,  שהרופא השיב שאין סיכוי ", הגרפ"ח הניח ידו על הבעל ואמר יש רופא, אבל יש בורא עולם..  והוא יפקוד אתכם בבנים בקרוב!"  .

"זוגות שהיו ללא פרי בטן שנים רבות נכנסו התברכו ונפקדו, ישועות היו מעשים שבכל יום אבל הגדלות שלו היה בתורה ", מספר יצחק לוי .
הזוג יצא את הבית מעודד, וכעבור שנה נפקדו ונולדו להם תאומים , הם שבו לגרפ"ח עם דמעות בעיניים ...
    
   אחד ממקורבי הבית מספר מכלי ראשון , " היינו בחדר לידה –  הלידה התארכה מעבר למשוער, והרופא אמר שצריך לעשות ניתוח, במהלך הניתוח חלה הסתבכות , הרמתי טלפון לבית של הראש ישיבה הרבנית ענתה וביקשתי את הראש ישיבה:  אמרתי לו "המצב קשה וצריך ישועות" , הוא  אמר שלא לדאוג , וישב לומר תהילים-  כעבור 10 דק' התינוק יצא בשלום ...

 במרוצת  השנים אחר שבתו חלתה קיבל על עצמו תענית דיבור ביום השבת -  " במשך 56 שנה הראש ישיבה לא דיבר דברים בטלים בשבת ושקע בימה של תורה".

המשיח בפתח

שיחתו האחרונה של הגרח"פ שיינברג  נאמרה בסעודת פורים שחל ביום שישי, בו דיבר לנוכחים ולמקורבי דברים מבהילים  ביותר.
אחד מבני הבית מספר ל'מרכז  הענינים' על השיחה המרגשת בסעודת פורים שבו דיבר על הגאולה הקרובה :"המשיח ממש בפתח -  הוא קרוב, השבועות הקרובים הם בבחינת הסתר פנים לישראל ".

לאחר מכן דיבר על בית דין של מעלה ואמר: "שאני יעלה  לביה"ד של מעלה נאמר למלאכים שכל חי עשיתי כל מה שאני יכול לקדש שמך בעולם עשיתי, ושאני יעלה ואני יופיע מול המלאכים ,וחיל ורעדה יאחזם  " ...

הגרפ"ח  שיינברג הותיר אחריו  את בנו ממשיך דרכו הגר"ש שיינברג וארבע בנות . חתנו הוא הרב יהודה אלטוסקי, מחבר סדרת הספרים "חידושי בתרא" ואלפי תלמידים מיותמים ובני הבית בקומה השישית מתקשים לעכל את גודל האבדון,"הדמות המלאכית איננה",  . ת.נ.צ.ב.ה.
שלח לחבר הדפסה

כתבות נוספות

טרגדיה באשדוד: אשה נפטרה , הגר"ע הורה: "דחו את החתונה"


התלמידים בוכים סביב מיטתו של זקן ראשי הישיבות • צפו בוידאו

בד"ה : זקן ראשי הישיבות הרב פנחס שיינברג זצקו"ל
0

ויאסף משה • האדמורי"ם חלקו כבוד אחרון • פרויקט מיוחד • צפו בוידאו
0

תגובות

     
 • 1
  מצמרר
  26.03.2012 שעה 12:41 מיכל
  כולנו צריכות להתחזק , מדהים.
מבזקים
 • 12:57
 • משמיד הטנקים: חשיפה ראשונה של הראם-נ''ט
 • 12:58
 • איציק אלרוב נפגש עם ראשי תנובה: "להוזיל מחירים לפני פסח"
 • 23:00
 • זעזוע • "החבדניקי"ם מחלקים קמחא דפסחא של נוצרים
 • 23:00
 • הלפגוט מסלסל בשבע ברכות אצל הגר"ח קניבסקי • צפו בוידאו
 • 23:15
 • ומי שיחרר את סרבן הגט לטיש? האדמו"ר מויזניץ' • חשיפה
 • 23:15
 • סקר • התמיכה בנתניהו - פי שלוש מבמופז
 • 23:15
 • הדיל הגוראי • האדמורי"ם מגור - ויזניץ' יכהנו כראשי


טרגדיה באשדוד: אשה נפטרה , הגר"ע הורה: "דחו את החתונה"


התלמידים בוכים סביב מיטתו של זקן ראשי הישיבות • צפו בוידאו
התעלומה • מדוע הצוואה של האדמו"ר לא נחשפה ? • וידאו
0

ויאסף משה • האדמורי"ם חלקו כבוד אחרון • פרויקט מיוחד • צפו בוידאו
0